Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir? Ne Değildir?

Bartın Üniversitesi 2.sınıf Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi olarak sizleri bu bölüm hakkında bilgilendirmek istiyorum.  Bir çok kez adını duyuyoruz. Fakat içeriği hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz dediğinizi duyar gibiyim. Sakin olun sizleri aydınlatacağım. Hemen başlayayım…

Yönetim Bilişim Sistemleri

Bölüm TM-1 puan türünden alım yapıyor.  Yalnızca Boğaziçi Üniversitesi YGS-6 puan türünden alıyor. Diğer TM puan türlerine göre biraz daha matematik ağırlıklı. Bu da Yönetim Bilişim Sistemleri gösterilen bilişim dersleri ile alakalı.

Öncelikle herkesin sorduğu şu 2 yıllık mı? Sorusunu cevaplayalım.  Bölüm 4 yıllık lisans programı. Adı MYO’larda okutulan 2 yıllık bölümlere benzediği için bu soruyla çok kez karşılaşıyoruz. Türkçesi Yönetim Bilişim Sistemleri olmasına rağmen İngilizcesi oldukça havalı. Management Information Systems (MIS) yani mis gibi bölüm arkadaşlar. 😀

Yönetim Bilişim Sistemleri

İçerik açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Bölümü okurken kendi ilgi alanınıza yönelip, istediğiniz alanı seçebilirsiniz. Bölüm bilgisayar bilimleri ile İşletme fonksiyonlarının kesişiminden oluşuyor diyebiliriz. YBS’den mezun olduğunuzda bilgisayar sistemlerini kullanabilen bir işletmeci olacaksınız. Bu sizi diğer işletme mezunlarından farklı kılacak. Ayrıca Bilgisayar Mühendislerinden ayrı olarak işletmenin içerisinde de aktif olarak çalışabileceksiniz. Birden fazla fonksiyona sahip İsveç çakısı gibi olacaksınız. Bunu söylememin sebebi bölümün ders içeriği.  Birde onlara göz atalım….

Ders içeriği hakkında, her üniversite aynı dersleri veriyor diyemeyiz, ancak genel olarak verilen dersleri size aktaralım. Bölüm genel olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine bağlı bir bölüm. Bu da bize;  İşletme, İktisat, Genel Muhasebe, Pazarlama İlkeleri, Hukukun Temel Kavramları, vs. gibi bir düzine ders alacaksınız. Bu dersler işletme fonksiyonlarının gerektirdiği dersler. Gelelim işin bilişim tarafına. Programlama Temelleri, Algoritma Geliştirme,  Yapay Zeka, Yazılım Mühendisliği, Siber Güvenlik, Veri Madenciliği, vs. gibi bir çok bilgisayarla ilgili ders alacaksınız. Bu dersler sizi bu konularda uzman kılmayacak ancak temel bir giriş yapacak. Böylece hangi alana daha yatkınsanız o alana yöneleceksiniz.

Yönetim Bilişim Sistemleri

İşletmeler dijital ortama hızlı bir geçiş içerisinde. Bu geçişte en temel sorunlardan biri ise güvenlik. Siber güvenlik alanında kendini geliştiren ve ispatlayan birinin bu alanda iş bulma oranı oldukça yüksek. İşletmelere yazılım programlamak ve onun yönetmekte sizin işleriniz arasında olacak. Kısacası işletme içerisinde dijital olan her yerde kendinize iş bulma olanağınız var.

Yönetim Bilişim Sistemleri

Bilgisayarlar çok ilginizi çekmiyorsa bu bölüm size uygun değil diyebiliriz. Bu bölüme gelen kişilerin en azından temel bilgisayar bilgilerine sahip olması avantaj sağlıyor. Daha önce de değindiğim gibi, kendinizi bilişim alanlarında geliştirmezseniz normal bir işletme mezunundan farkınız olmaz. Size avanta sağlayacak noktası bilişim dersleri.

Bu bilgileri ışığında Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü seçip seçmemek sizlerin elinde. Aklınıza takılan soruları yorumda sorarsanız elimizden geldiğince cevaplamaya çalışırız. Bol teknolojik günler.

Author: Murat Ateş

2 thoughts on “Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir? Ne Değildir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *