Oyun İnceleme Sitesi “Oyun Günlüğü” İle Güzel Bir Röportaj Yaptık !

Değerli Teknofis takipçileri hepinize kucak dolusu merhabalar. Malum sağ altta da “Yenilikler Çok Yakında” yazısı yer alıyor. Zamanla bu yenilikleri ortaya koyuyoruz ve koymaya devam ediyoruz.İşte bir yeniliğimiz de yapacağımız Röportajlar.

Sizlere belirli günlerde İnternetin en popülerleriyle güzel bir Röportaj yayınlayacağız. Gerçekten çok güzel Röportajlar sizleri bekliyor. İşte ilk Röportajımız Oyun Günlüğü ile yaptığımız Röportajımız. Öncelikle Oyun Günlüğünden bahsedelim.

Oyun Günlüğü, İnternet üzerinden yayın yapan bir İnternet sitesi. Aynı zamanda Youtube gibi video paylaşım sitelerinde güncel olarak yayın yapan bir kuruluş. Oyun  Günlüğü bilgileri detaylı olarak Röportajda ulaşacaksınız . Lafı fazla uzatmadan Röportaja geçelim isterseniz.

Oyun Günlüğü Röportajımız :

1) Öncelikle Merhabalar. Bizlere Ve Takipçilerimize Kendinizi Kısaca Tanıtır Mısınız ?

Merhabalar,
Ben Tansel Şahin. 21 yaşındayım ve Ankara’da oturuyorum.  Maalesef öğrenciyim. Çocukluğumdan beri oyun oynamayı çok seviyorum. Çok küçük bir yaşta oyun oynamaya başladım ve daha 1. sınıfa dahi başlamadan, 5 yaşında gözlerimi bozdum.

Büyüyünce de bir değişiklik olmadı. Halen, sıkılmadan deliler gibi oyun oynuyorum. Başka hiçbir şeyi oyunların önüne koyamadım. :)

2) Oyun Günlüğü Nereden Ve Ne Zaman Çıktı, İsmi Nereden Geldi, Kim Kurdu, Anlatır mısınız ?

Oyun Günlüğü’nü kurma fikri biraz agresif bir çıkıştı aslında. Oyunlara gönül vermiş birisi olarak,  Türkiye’de adam gibi oyun sitesi olmadığı görüşündeydim. Yenilikçi ve farklı şeyler yapan siteler göremiyordum. Bunların yerine her yaz mantar gibi açılan ve haber eklemekten başka bir şey yapamayan siteler ortaya çıkıyordu.

“Gerçek” bir oyun sitesi yapmak gerek diye düşündüm ve Oyun Günlüğü’nü 2012 Şubat’ında kurdum.

İsim konusu aslında çok ilginç. Ben hayatım boyunca birşeylerin isimlerine veya görünüşlerine pek takılmam, işlevine bakarım. Yani bir oyun oynarken, karakterin en son ilgilendiğim kısmı görünüşüdür. Aynı şekilde oyunlarda grafiklere de pek önem vermem. Benim için işlevsellik önemlidir. Bu nedenle isim için çok vakit kaybetmemek gerek diye düşündüm. Flash oyun siteleri ülkemizde çok sayıda olduğundan birsürü “X+ oyun” ismi onlara aitti. İsim bulmak için 20 25 dakika harcadım ve tüm domainlerin ( alan adlarının ) alınmış olduğunu gördüm. Ardından Oyun Günlüğü’nü denedim ve aldım. Aldıktan sonra çevremdeki arkadaşlar isminin kötü olduğunu söylediler. Zira Türkçe karakter vardı isimde ve oyungunlugu şeklinde geçiyordu. Fakat benim düşünceme göre, ismin kulağa hoş gelmesinden çok, onu marka yapmak önemliydi. O yüzden bu tarz şeylere çok takılıp vakit harcamadım, direk içeriklere yöneldim.

Siteyi tek başıma kurdum. Ama keşke yanımda birkaç arkadaşım daha olsaydı. Zira bu tarz şeyleri tek yapmak çok zor. Ayrıca fikir ne kadar çok olursa, sonuçlarda o kadar güzel oluyor. Eğer kuruluş aşamasında birkaç arkadaşım daha olsaydı, şuan çok daha iyi işler yapabilirdik.

3) Bu işe girişmeden önce  fikirleriniz nelerdi, giriştikten sonra nasıl oldu ?

Bu işe girmeden önce açıkçası sektörle ilgili çok fikrim yoktu. Röportajlara, yazılara baktığımda firma yetkilileri sürekli ” Türk oyun sektörüne destek veriyoruz” gibisinden laflar ediyorlardı. Açıkçası ben bunlara kanmıştım. Fakat sektörün içine girdikten sonra öyle olmadığını gördüm. Sektör içinde maalesef kimse içeriğin kalitesine veya sunuluş şekline bakmıyor.

OG’yi açmadan önce merak ettiğim çok şey vardı. Çocukken oyun dergileri okurdum. Orada lansmanlara, davetlere gidilir yazılar yazılırdı. O mekanları, o konuşmaları, o atmosferi çok merak ederdim. Sonunda oraları görmüş oldum. Zaten farkettiyseniz bir etkinliğe davetli olarak gittiğimde, oranın arka planıyla ilgili de çok fazla bilgi paylaşıyorum. Çünkü ben bunları merak ediyordum, şuan merak edenleri birazda olsa bilgilendirmeye, oraları anlatmaya çalışıyorum.
Toparlarsak, hayal kırıklıkları biraz ağır basıyor ama yine de “galiba” pişman değilim :)

4) Bu işten keyif alıyor musunuz ?

Bu işten inanılmaz keyif alıyorum. Fakat ilk başları da asla unutamıyorum. Oyun Günlüğü’nün ilk ayları çok sıkıntılıydı. Sürekli içerik üretiyor, sosyal medya üzerinden paylaşıyor fakat hiçbir geri dönüş alamıyordum. Ne bir yorum, ne bir eleştri, ne bir reaksiyon. Bu gerçekten insanın direncini kırıyor. İlk başlar, yukarıda saydığım sebeplerden dolayı biraz keyifsizdi diyebilirim. Fakat şuan itibariyle her şey gayet istediğim gibi. “Oyun Günlüğü Dostları” dediğimiz bir kitlemiz var. Sağolsunlar içeriklerimize, videolarımıza çok güzel yorumlar atıyorlar.

Facebook hesabımda, gerçek hayatta hiç tanımadığım, OG sayesinde tanıştığım çok fazla arkadaşım var. Çoğunun yaşı benden küçük.  Haftada bir onlar halimi hatrımı soruyorlar, o bile inanılmaz bir keyif. Taktir toplamak, sevilmek, saygı duyulmak gerçekten çok güzel. Oyun Günlüğü’nü ve takipçi kitlesini çok seviyorum. Bu yüzden de gardım düşmüyor.

5) Günde Kaç Saat Video Çekmek İçin Vakit Harcıyorsunuz ?

Oyun Günlüğü video ağırlıklı bir site. Fakat biz kendimize ” gerçek ” bir oyun sitesi diyorsak tabiki başka içerikleri de eklememiz gerekiyor. Örneğin haberler, rehberler, makaleler ve oyunlarla ilgili yazıları da sitemizde paylaşmamız gerekiyor.  Bunlara da ben ve ekibim ciddi bir vakit harcıyoruz.

Videolara gelince. İlk başlarda tecrübesiz olduğum için, bir videoyu hazırlamak 8-10 saatimi çok rahat alıyordu. Fakat artık neredeyse hatalı çekim yapmadığımdan, tek seferde iş bitiyor. Yani 20 30 dakika  videoyu çekip, 2-3 saat boyunca montaj ve render işlemlerini yapıp ( bilgisayar bunları otomatik yapıyor, montaj aşaması 10 dakika sürüyor ) videoyu hazır hale getirebiliyorum. Bu süre zarfında toplamda 30-35 dakika bilgisayar başında olmam yetiyor.

Fakat aslında işin görünmeyen kısmı videoya hazırlık süreci. Bizim oyun incelemelerimiz, oyunu eş zamanlı oynarken yapılan videolarla hazırlanıyor. Yani kesme biçme işlemleri yok. 20 25 dakikalık oyun süresince, oyunun herşeyini gösterip, bir yandan da izleyici sıkmadan oynamamız gerekiyor. Bu nedenle oyunun tüm yapısına iyice hakim olmadan video çekmiyoruz. Bir incelemeden önce oyunu en az 4-5 saat oynamaya ve oyunun tüm sistemlerini öğrenmeye özen gösteriyorum. İnceleme videoları konusunda gerçekten iddialıyız. Oyunun birçok özelliğine değiniyor, üstüne üstlük oynanışı hakkında da çok somut bilgiler verebiliyoruz.

Oyun ekipmanları için de aslında benzer bir yol izliyoruz. Ekipmanı en az 1 hafta bizzat deneyip, sonra incelemesini çekiyorum. Burada da inceleme çekme aşaması çok zor değil fakat öncesinde kullanma ve deneyim edinme aşaması hayli vakit alıyor. İnsanların bizim incelemelere bakıp, ürünü alıp almama kararları verdiklerini biliyoruz. Bunun bilincinde olduğumuz için,  oyun ekipmanlarını 3-4 saat kullanmak pek yeterli olmuyor. Gereken özeni oyunlarda olduğu gibi, ekipmanlarda da gösteriyoruz.

Kısacası video çekme işi kolay, fakat öncesi, yani hazırlık aşaması biraz zor.

6) Nasıl bir Bilgisayara sahipsiniz ?

Oyun Günlüğü’nün test sistemi aslında çok mütevazi. Kasım ayında, yaklaşık 2.000 TL’lik bir bütçeyle hazırladığımız oyun sisteminde AMD FX 8150 işlemci, 8 GB Gskill Sniper ram, MSI 7950 ekran kartı ve 1 TB’lık harddisk bulunuyor. Şimdilik açıkçası işimizi görüyor. Fakat bildiğiniz gibi video hazırlarken bilgisayarın performansı biraz düşüyor.

7) Oyun Günlüğü ekibi kaç kişi ?

Ekip, bu işin en sıkıntılı kısmı aslında. Hali hazırda elle tutulur bir gelirimiz olmadığından, editörlerimiz gönüllülük esasıyla siteye katkıda bulunuyor. Bu nedenle ekipte sürekli değişiklikler oluyor. Sıkılıp gidenler, iş yükünden yorulanlar çok oluyor.

Şu an itibariyle Oyun Günlüğü, ben dahil 4 aktif editörden oluşuyor. Fakat bize bağımsız olarak destekte bulunan 4 arkadaşımız daha var. Onlar, istediklerinde bize içerik gönderiyor ve yayınlıyoruz. Kısacası şuan 8 kişiyiz.

8) Oyun Günlüğünden herhangi bir gelir elde ediyor musunuz ?

Oyun Günlüğü’nden çok düşük bir miktar gelir elde ediyoruz. Fakat bu aylık site için harcadığım miktarın üçte biri bile değil. Maalesef halen cepten harcıyoruz  :) Aslında sitenin kendi kendini çevirmesi, benim çok istediğim birşey fakat şuan itibariyle mümkün olmuyor.

9) Oyun Günlüğünde kullandığınız ekipmanların marka ve modelleri nelerdir ?

Video çekerken kamera olarak Canon EOS 600D kullanıyoruz.  Tripod olarak Petrix’in giriş seviyesi bir tripoduna sahibiz. Videolarda ses kaydını ayrı alıyorum. Ses kaydı için de Philips’in Voice Tracer serisinden bir ses kayıt cihazı kullanıyoruz.

Konsol üzerinden kayıt yaparken Avermedia Capture HD kartından yararlanıyoruz.

10) Sponsor bulma konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz ? İncelediğiniz oyunları nasıl elde ediyorsunuz ?

Maalesef yaşıyoruz. İncelediğimiz oyunların büyük bir kısmını kendimiz alıyoruz. Distribitörlerden maalesef bize oyun gelmiyor. Eğer bağımsız (indie) bir oyun inceleyeceksek, onu da direk yapımcısından istiyoruz.

Bu işe girmeyi düşünen arkadaşlara da ufak bir not düşeyim. Eğer bedava oyun geliyor diye oyun sitesi açmayı düşünüyorlarsa, hemen fikirlerini değiştirsinler :)

11) Youtube Upload’ı için ne kadar zaman harcıyorsunuz ? Ne kadar sürede Upload ediyorsunuz ?

Eskiden 12 saate kadar çıkan upload süreleriyle karşı karşıyaydım. Ülkemizdeki internet tarifelerinin durumu ortada olduğundan maalesef bu birçok kişinin en büyük derdi. Fakat artık dayanamadım ve fiber internet paketlerinden birisine geçtim. Şuanda render süresinden daha kısa bir sürede upload yapabiliyorum. 1 saati nadiren aşıyor.

12) Oyun Videoları çekerken hangi programı kullanıyorsunuz ?

Oyunları Fraps adlı programla kaydediyorum. Hem basit, hem kullanışlı, hem de uygun fiyatlı olduğundan Fraps’i tercih ediyorum.

Düzenlemek içinde Sony Vegas’ı tercih kullanıyorum.

13) İncelediğiniz Oyunları inceledikten sonra ne yapıyorsunuz ?

Açıkçası işim gereği sevmediğim, normalde oynamayacağım oyunları dahi oynamak zorunda kalıyorum. Eğer oyun bana hitap ediyorsa, incelemeden sonra da tekrar oynadığım oluyor. Fakat genellikle inceleme yaptıktan sonra o oyuna pek geri dönmüyorum.

14) Kaç GB Bir Oyun Arşivine Sahipsiniz ?

Oyun arşivi yapmıyorum aslında. Sadece çok eski oyunlarımı harici harddiskte saklıyorum. Onlarında boyutu 3-5 GB’ı geçmez.

15) Oyun Günlüğüne rakip gördüğünüz bu tarz siteler veya kanallar var mı, Varsa Nelerdir ?

Açık konuşmak gerekirse kanallar beni pek ilgilendirmiyor. Çünkü farklı işler yapıyoruz. Kanal açan arkadaşlarımız bu işi genellikle hobi için yapıyorlar. Akıllarına estiği gibi video çekip koyabiliyorlar. Fakat bizde biraz daha ciddiyet ve sorumluluk gerekiyor. Küfür etmeden, kaliteli oyun kanalı diyebileceğim çok çok az yer var. Onları da yukarıda yazdığım sebepten ötürü rakip olarak görmeme gerek yok.

Site kısmına geldiğimde rekabetten ziyade dostluğa önem veriyorum. Bana soru sormak için veya bir konuyla ilgili bilgi almak isteyen hiçbir site editörünü geri çevirmedim.

Oyun Günlüğü’nden ayrılıp, kendi sitesini kuran editör arkadaşlarımıza dahi yardımcı oluyorum.  Hatta çok eski takipçilerimizden birisi oyun sitesi açmıştı, onu Facebook sayfamızda paylaşmıştım. Yaklaşmayı bilen ve samimi olan herkese destek veriyorum.

Fakat şunu da açıkça söylemem gerekiyor. Oyun sitesi diye görünüp, cep telefonu, sinema, müzik gibi konularda, sadece hit çekmek için haber yapan  veya sırf firmalarla arasını iyi tutmak adına basın bültenlerini olduğu gibi yayınlayan sitelere saygı duymuyorum. Benim gözümde oyun sitesinde Iphone 5 haberi ya da bilmem ne operatörünün kampanyası yer almamalı. Tabiki işin içinde sponsorluk varsa advertorial olarak yer alabilir fakat sadece kitle toplamak için yapılan ucuz numaları hoş karşılamıyorum.

16) Oyun Günlüğü ileride takipçilerine Sürpriz yaşatacak mı ?

Aslında bizim sıkıntımız “imkan”. Aklımızda birçok yapılacak şey var fakat bunları hayata geçirmek için maddiyat ve iş gücü gerekiyor. Bu iki elementi bir araya rahatlıkla getirebildiğimiz zaman, OG gerçekten daha önce hiç yapılmamış birçok şeyin altına imzasını atacaktır. Bugüne kadar yaptığı gibi.

17) Oyun Günlüğünün Hosting ve Domaini hangi şirkette barınıyor ?

Domainimiz name.com’da yer almakta. Yer sağlayıcı hizmetini ise Net İnternet’ten almaktayız.

18) Takip ettiğiniz oyun inceleyen kanallar hangileridir ?

Oyun kanallarını samimi olmak gerekirse pek takip etmiyorum. Çünkü vakit ayıramıyorum. Fakat vaktim oldukça Youtube’u açar, Servet abiyi ( Servet Carey ) izlerim.

19) Sizce Türkiye’de bu işe değer veriliyor mu ?

Bununla ilgili birşey söylemek aslında çok güç.  Önceden de söylediğim gibi kitle anlamında bize ve yaptığımız işe değer veren takipçi dostlarımız var. Fakat “iş” anlamında maalesef içerik üretene, hakettiği değeri alamıyor görüşündeyim.

20) Oyun Günlüğü İstatistiklerini söyleyebilir misiniz ?

Sitemizin ana portalını günde yaklaşık 1.000 kişi ziyaret ediyor.

Free to play portalımızı, forumumuzu ve oyuncu meydanımızı da dahil edersek bu sayı iyice artıyor.

Fakat video ağırlıklı bir site olduğumuz için, esas istatistikler video tarafında. Sadece Youtube.com üzerinden şu ana kadar 300.000′in üzerinde izlenme sayımız mevcut. Bu sayılara site üzerinden yapılan izlenmeler dahil değil. Dailymotion kanalımızda şu ana kadar 100.000 izlenmeyi geride bıraktı. Site içerisinde yapılan sayılmayan izlenmeler de dahil edilirse toplamda yaklaşık yarım milyon izlenmeye ulaştık diyebilirim.

Youtube üzerinden yayın yapan arkadaşlar baz alındığından bu sayı biraz düşük olsa da, işe oyun sitesi anlamında bakıldığında bu rakamlar gerçekten bizi mutlu ediyor.

Facebook sayfamız üzerinden de 3.000′i aşkın takipçimiz mevcut.

21) Oyun Günlüğüne yeni kişilerin katılmasını istiyor musunuz ?

Ekibe kalıcı olarak katılacak kişilerin gelmesini tabiki isterim. İş gücümüz artmış olur ve kaliteyi daha da yükseltebiliriz.

22) Bu işe girişecekler için ne önerirsiniz ?

Oyun sitesi açacaklara net tavsiyem, eğer yüklü bir miktar birikmiş paraları yoksa açmamaları yönünde olacak. Çünkü aksi halde sadece haber girebilen, içerik zenginliği konusunda sınıfta kalan çalışmalar ortaya çıkıyor.

Bu işe bedava oyun geliyor düşüncesiyle kesinlikle girmesinler. Maddi ve manevi zorlukları göz önünde bulundursunlar. Herşeyden önce ilk 6 ayın çok ama çok zor olacağını asla unutmasınlar.

Sabırlı ve inançlı değillerse, bu işe girişmeleri hem zaman, hem para kaybı olarak onlara geri dönebilir.

23) Sizler gibi oyun çekmek isteyenler nasıl bir bilgisayara sahip olmalılar ?

En az bizim test sistemimiz gibi bir sisteme sahip olmaları gerekiyor. Daha aşağısı maalesef yeni oyunlar için pek “kurtarmıyor”.

24) Oyun Günlüğü forum nedir nasıl işler ?

Forumumuz Mart ayında yayın hayatına başladı. Şu ana kadar da gerçekten çok samimi ve güzel bir ortam oluşmuş durumda. Forumdan tanışıp, kendi projelerini yapan dostlarımız dahi var.

Oyunlarla ilgili her türlü sohbetin yapıldığı bir ortam yarattık ve ziyaretçi sayısı da her geçen gün artmakta. Bu bizi çok mutlu ediyor.

Birçok oyun sitesinin forumu var ama içi maalesef bomboş ve terkedilmiş durumda. Biz bunun olmaması için çok özen gösterdik ve şu an gerçekten güzel bir şekilde aileyi büyütüyoruz.

25) Oyuncu Meydanı nedir nasıl işler ?

Oyuncu Meydanı, teknik soruların tartışıldığı, son derece hızlı bir şekilde üye olunabilen ve yanıt alınabilen bir platform. Takdir edersiniz ki bize donanımlar konusunda çok sayıda soru geliyor. İnsanlar bizden fikir almak istiyor. Fakat biz mesajla gelen soruları yanıtladığımızda, sadece tek bir kişi bu cevaptan yararlanabiliyor. Oyuncu Meydanı’nın tek amacı insanlara faydalı bilgiler verebilmek ve sorunlarını çözebilmek.  20 saniyeden kısa bir sürede üye olup, soru  veya sorununuzu yazıp gönderebilirsiniz.

26) Son Olarak sizlerin söylemek istedikleriniz var mı ?

Tüm Teknofis.net okurlarına selamlarımı gönderiyorum.  Sizlere de bu güzel röportaj için teşekkürlerimi sunuyorum.

Bizlerde Buradan gerek Oyun Günlüğüne gerek Kurucu Tansel Şahin’e yardımları ve ilgisi için Teşekkür ediyor bol kazanç ve bol takipçi diliyoruz.

Ayrıca Merak Edenler İçin Oyun Günlüğü Bilgileri :

Site :  www.oyungunlugu.net

Twitter : www.twitter.com/OyunGunlugu_net

Facebook : www.facebook.com/OyunGunlugu.Net

Youtube : www.youtube.com/user/OyunGunluguNet

Mail : iletisim@oyungunlugu.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir