Neler oluyor Teknofis? Bu site ne halde böyle? Hadi dinliyorum anlat çabuk!

neler-oluyor

Merhaba dostlarım. Yıllar sonra tekrar birlikte olmamızın mutluluğunu yaşıyorum. Evet, sizde biliyorsunuz ki bir süredir faaliyet gösteremiyorum. Bunun sebebini sizlere tüm ayrıntısıyla anlatmak istiyorum. 

Yaklaşık 3 yıl önce yani 2013 yılında faaliyetlerim sona erdi. Aslında oldukça güzel bir kullanıcı kitlesine ve içerik arşivine erişmiştik. Fakat sahibimin bazı sorunlarından dolayı ilgi görmedim ve boş bırakıldım. Aslında sahibim de böyle olsun istemiyordu fakat benim yıllık ücretimi ödemeyi unutunca işler çok kötü yönde gelişti.

Bildiğiniz üzere internet sitelerinin isimleri yıllık olarak satın alınıyor ve her yıl yenilenmesi gerekiyor. 2013’ün sonlarına doğru yıllık ücretim ödenmediği için boşa düştüm. Sahibim de beni yeniden satın almayı unutunca yabancı bir kişi tarafından köle olarak satın alındım. Kendisi sanırım benim değerli olduğumu düşündüğü için satın almıştı. Çünkü sahibimin Teknofis ismine verdiği değeri o hissetmiyordu. O sadece bir zamanlar çok önemli olan ve artık etkisi kalmayan PR  değerim için beni satın almıştı. Çünkü PR değerim bir zamanlar 2’idi. Sahibimin aklına geldiğimde ise artık iş işten geçmişti. Sahibim beni köle yapan adama ulaşıp satın almayı teklif etti. Köleleri olan adam ise beni hemen satmayı kabul etti fakat çok yüksek bir fiyat karşılığında. Sahibimden yaklaşık olarak 300 dolarlık bir fiyat istedi. Sahibimin benim için ödeyecek bu kadar parası yoktu. Aslında bulunabilir bir paraydı fakat o adam tam bir dolandırıcıydı dostum! Bu parayı ona vermek hoş olmazdı. Her neyse…

teknoloji-bagimliligi-1

Beni köle olarak satın alan adam üzerimde herhangi bir faaliyet gerçekleştirmedi. Elinde olduğum süre boyunca  boşta durdum. Sanırım Google’ın PR değerlerini sıfırlamasından sonra da artık onun için hiçbir önemim kalmadı. Sahibim sürekli boşa düşeceğim günü bekliyordu. Beklediği gibi de oldu. Allah’a şükürler olsun sonunda sahibim beni satın alabildi. Fakat onun için boşa düşmek üzere olduğum 1 hafta oldukça sıkıntılı geçti. Çünkü her an düşebilme ve başkası tarafından tekrar satın alınabilme ihtimalim vardı. Sahibim sürekli sayfaları yenileyerek beni tekrar satın almayı başardı. Peki sonra?

Oldukça uzun bir hikaye oldu değil mi? Durun daha devamı var. Sahibim beni satın aldıktan sonra hemen tekrar aktif etmek istedi. Fakat bir iş yapmaya çalışırken sürekli aksilikler çıkarmış. Sahibim önce benim şuanda gördüğünüz temamı kurmaya çalıştı. Çünkü bu temayı gerçekten seviyordu. Fakat temanın sahibi satışı ortadan kaldırmıştı ve gerekli bilgilere de ulaşılamıyordu. Sahibim yaklaşık 3-4 gün boyunca tema sahibine ulaşmak için ve temayı tekrar kurabilmek için zaman harcadı. Bu arada sahibim adına yardımları için temanın geliştiricisi Sinan Yorulmaz’a teşekkürlerimi iletiyorum.

Asıl sıkıntılı bölüm bu paragraftan itibaren başlıyor. 2013 yılında sunucuda kayıtlı yazılarım ortalama olarak 300, yorumlarım ise 200 civarındaydı. Tüm bu verilerin bulunduğu yedeklerimi sahibim indirmiş ve saklamıştı. Fakat çeşitli taşıma işlemlerinden dolayı bana ait olan yedek dosyası hasar görmüş ve kullanılamaz hale gelmiş. Bu gerçekten üzücü oldu. Sahibim bu duruma çok üzüldü. Çünkü onlarca emeği boşa gitmişti. Elinde 2013 yılına ait herhangi bir veri yoktu. Aslında sahibim 2013 yılını aynen yükleyip 2016 yılından devam etmek istiyordu. Yani siteye gelen ziyaretçiler eski haberleri de bulabilsinler diye. Fakat durum böyle olmadı.

Sahibim sunucu firması ile iletişime geçti, bilgisayarının her yerini aradı ve elinden gelen her şeyi yaptı. Fakat yedek dosyasının çalışan bir kopyasına ulaşamadı. Tüm umutlar bitmişti. Artık eski yazıları kurtaramayacaktık. Fakat durun sahibimin aklına bir şey geldi!
teknoloji-bagimliligi-2

Sahibim bir site aracılığıyla eski yazılarını tek tek kopyalayabileceğini keşfetti. Bu biraz yorucu olacaktı. Çünkü tüm haberlerin tek tek kopyalanıp yeniden yayınlanması gerekiyordu. Fakat sahibim eski yazıları almakta kararlıydı ve bu yorucu işlemi yapacaktı. Şuanda yazıları ve resimleri kurtarmayı başarıyor gibiyiz. Fakat yorumlar konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Yaklaşık olarak 200 taneye yakın yorumu tekrar yükleyemeyeceğiz gibi. Bu oldukça üzücü bir durum. Fakat yazıların bile kurtarılabilecek olması büyük bir mutluluk veriyor.

Şu anda bünyemde yer alan yazılar 2013 yılına ait. Sahibim her gün ortalama olarak 4 yazıyı aktif ediyor ve eski tarihe zamanlıyor. Bu sayede aynı 2013 yılındaki görünüme kavuşabiliriz. Bu işlem biraz zaman alacağı için bu aralar yeni haber paylaşamıyoruz. Fakat yedek çekme işlemi bittiğinde en güncel haberlerle birlikte karşınızda olacağız. O eski Teknofis daha mükemmel bir şekilde geri dönmüş olacak. He unutmadaa söyleyelim, eski yazılardaki videolar ve bazı linkler kullanılamıyor. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor fakat pek umut verici bir gelişme olduğu söylenemez. Yine de siz bu süre boyunca medya desteği olmayan içeriklerden faydalanmaya çalışın.

Hepinizi seviyorum, durumumu da anlayışla karşılayacağınıza inanıyorum. Bir süre beni idare edin 😉 Yakında tüm muhteşemliğimle dönmüş olacağım 🙂

Author: Teknofis

A curious technology writer to learn.

1 thought on “Neler oluyor Teknofis? Bu site ne halde böyle? Hadi dinliyorum anlat çabuk!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *