Manuganu’nun Geliştirici Alper Sarıkaya İle Keyifli Bir Röportaj Yaptık !

Değerli takipçilerimiz. Bildiğiniz üzere Manuganu bir Android oyunu. Manuganu‘nun Android oyunu olması normal olabilir ama onu ilginç kılan durum bir Türk geliştirici tarafından tasarlanmış olması. Evet Türk geliştirici Alper Sarıkaya tarafından Dünyaca beğenilen bir oyun Manuganu.

Teknofis olarak bu oyunu oynadık ayrıca sitemizde inceledik. Oyunu oynadık ve çok beğendik. Sadece biz değil tüm Dünya şuanda Manuganu’yu beğenerek oynamakta ve birçok yabancı sitelerde Manuganu konuşulmakta.

Bu yüzden hemen Türk geliştirici  Alper Sarıkaya‘nın peşine düştük.  Güzel bir mail ile teklif gönderdik ve Sağolsun kendileri bizi kırmayıp teklifimizi kabul etti. Alper Sarıkaya ile gerçekten keyifli ve eğlenceli bir Röportaj yaptık.

Manuganu’nun Geliştirici Alper Sarıkaya İle Keyifli Ve Renkli Bir Röportaj :

1) Merhabalar Alper Bey. Öncelikle Bizlere ve Takipçilerimize Kendinizi Tanıtır Mısınız ?

Merhaba, Ben Alper Sarıkaya. 1980 İstanbul doğumluyum. 1998 yılında girdiğim Marmara Üniversitesi Resim bölümünden 2002 yılında 2.lik ile mezun oldum. 2005 yılından itibaren profesyonel olarak 3D Animasyon ve Görsel efekt alanında çalışıyorum. Tv_Reklam sektöründe birçok tanınmış firmaların karakter tasarımlarını yaptım. 2008 yılında Türkye’deki en büyük dijital efekt planlarına sahip olan AROG filmindeki Trex modelinin ve diğer dinozorların konseptini ve dijital modellemesini yaptım. Yine aynı filmde 100′den fazla planda, sanal Hangar planlarında ışıklandırma ve kaplama çalışmalarını yaptım. 2010 yılında kişisel şahıs şirketimi kurup, yoluma kendi bildiğim şekilde gitmeye karar verdim. 2011 yılından bu yana, Unity oyun motoru ile Mobil platformlar için oyun tasarlamaya başladım. Halen de bu işi faal olarak devam ettiriyorum.

 

 

2)  Uygulama Geliştirmeye Nasıl Başladınız ?  Geliştirme Yapmayı Nereden, Nasıl Öğrendiniz ?

Aslında ben tam olarak bir programcı değilim. Tam olarak dememe bakmayın, ben aslında bir artistim. Aldığım lisans eğitimi ve uzun yıllar çalıştığım sektör ve projelerde içinde bulunduğum pozisyonlara bakınca, aksine söylemek zaten doğru olmaz. Ama her zaman bu konuya bir hevesim vardı. Unity sayesinde de bazı şeyleri daha hızlı atlatarak ilerleme imkanı buldum.

3) Bizlere Projelerinizden Bahsedebilir Misiniz ?

Şimdiye kadar iki mobil oyun projesi geliştirdim. Gravity Project ve Manuganu. Bunlar hem Android hem de iOS platformlarında yayınlandı.

4) Bilindiği Üzere İlk Oyununuz Gravity Project. Peki Oyunun Hikayesi Nedir ?

Gravity Project, ilk oyundu. Şimdiden bakınca çokça eksiği olduğunu görebiliyorum. Ama bu oyunu satışa koymasaydık, eminim bu işin devamı da gelmezdi. Sonuç her ne kadar iyi olmasa da bana öğrettikleri paha biçilmez.

5) Manuganu’nun Hikayesini Anlatabilir Misiniz ?

Manuganu’nun bir hikayesi yok. Amacım 2. oyun yapmaktı. Yine bir koşu oyunu yapmak ama biraz da farklılık katmak istiyordum. Karakter taslakları çizdim, boyadım ve sonunda böyle bir karakter ve konsepte ulaştım. Üzerine de çok bir hikaye yazmadım. Zaten kendine ait bir hikayesi olan bir karakter.

6) Google Play’de Bu Kadar Sevilen Bir Türk Geliştirici Olmak Nasıl Bir Duygu ?

Seven çok gerçekten. Çok güzel ve iyi niyetli birçok mail alıyorum. Bu kişilerle iletişim kurarken, mutluluğum katlanarak artıyor. Ama sevmeyenler de var elbet. Herkesi memnun etmek mümkün değil. Bazı kişilerin isteklerini karşılayamıyorum.

7) Android Oyunları Geliştirirken Nelerden Faydalanıyorsunuz ?

Ben oyunlarımı Unity3D ile geliştiriyorum. Android platformu için spesifik herhangi bir şeyden faydalanmıyorum.

8)  Böyle Popüler Oyun Geliştiricisi Olarak  Hangi Cihazları Kullanıyorsunuz ?

Test cihazı gerçekten önemli. Tabii söz konusu platform Android olunca, ortalamayı tutturmak çok zor. Ama istatiksel olarak en çok tercih edilen ve konfigurasyon olarak en yavaş telefon en kötü durum senaryosu için ideal. Tabi bir de maksimum performanstaki iyileştirmeler için yine populer bir telefon kullanmak doğru bir yol. Marka ve model isimlerine girmek istemiyorum ama belli başlı büyük firmalar, çoğunlukta olduğundan, test sonuçları da daha kararlı oluyor.

9) Manuganu Oyununu Geliştirirken Kimler Size Katkı Sağladı ?

Bildiğiniz üzere oyunu tek başıma geliştirdim. Ama bu demek değil ki her an yalnız kaldım. Öncelikle bana en büyük desteği eşim Elife Sarıkaya verdi. Neredeyse yaptığım her şeyi ona danışarak ilerledim. Kendisiyle aynı okuldan ve bölümden mezunuz. Dolayısıyla fikirleri benim için çok önemli.
Müzikler için Tolga Yurdabak yine bana destek olan isim.
Onun yanında Oğuz Sandıkçı ve Eser Erzurum, oyun gelişimi ve yayınlanması sırasında beni destekleyen diğer kişiler.
Ve tabi ki, ilham kaynağım Elife’nin yeğeni Beren.

10) Android Uygulama Geliştirirken Maddiyat Gerekiyor Mu ?

Hazır bir oyun motoru kullandığım için, bu yazılımların lisans ücretleri var. Bir de Andoid platformunda uygulama yayınlamak için $25 lık bir ödeme gerekiyor.

11) Bildiğimiz Üzere Evlisiniz. Eşiniz Manuganu Hakkında Ne Düşünüyor ?

En büyük destekçim Elife. Birbirimizi çok iyi tamamlıyoruz. Onun heyecanla çok güzel oldu demediği şeyleri durup birkez daha kontrol ederim.
Manuganu’yu çok seviyor tabii ki. Hem karakteri hem de oyunu.

12) Günde Ne Kadar Süre Uygulama Geliştirme Üzerine Çalışıyorsunuz ?

Uyku ve yemek dışında her zaman.

13) Manuganu’nun Yeni Bölümleri Ne Zaman Gelecek ?

Yeni bölümler konusunda çok fazla planlarım vardı. Ama tek kişi çalışınca işler hep üstüste eklenerek hesaplanıyor. Böyle olunca da yeni bölümlere sıra gelmedi.

14) Geliştirdiğiniz Oyunlar Kariyerinize Nasıl Bir Etki Yaptı ?

Çoğu insanın dilinde olan ama bir türlü hayata geçirilmeyen oyun projelerinden iki tanesine geride bıraktım. İkisi de muhteşem projeler değiller belki ama kariyer için çok pozitif işler oldular.

15) Yurt Dışında Bulunan Firmalardan Herhangi Bir Teklif Aldınız Mı ?

Evet, birçok “publisher” dan teklif geldi. Bunun yanında oyunu satın almak isteyenler, kendi bölgelerinde yayınlamak isteyenler de var.

16) Oyunlardaki Grafikleri Ve Ses Efektlerini Nasıl Yapıyorsunuz ?

Geçmiş yıllardaki 3D tecrübem burada çok işe yarıyor.

17) Türkiye Olarak Yurt Dışındaki Konumumuz Gerilerde Mi ?

Bu sorunun cevabını vermek için, yeterince donanımlı olduğumu düşünmüyorum. Teknoloji kıyaslaması yapmak benim adıma doğru olmaz. Ama oyun sektöründeki yerimiz ile ilgili söyleyebileceğim, bu işe daha çok yatırımın yapılması gerektiği. Malum üretim sürecinde iken, parasal ve diğer olanakların bir kenara konulmuş olması gerekli. Aksi halde konsantrasyon tamamen kaybolabiliyor. Başarılı olan stüdyoların çoğunun da bu problemi çözmüş olduğunu görüyoruz.

18) Yeni Proje Haberleriniz Var Mı ?

Evet, 3. projeye başlamak üzereyim. Durmak yok.

19) Toplam Manuganu Oyununun Kullanıcı Sayısı Nedir ?

Android platformunda 9 milyona gelmek üzere. iOS için henüz bir hafta olduğundan şimdiki rakamlar bir şey ifade etmeyecektir.

20) Manuganu Size Ne Kadar Maddiyata Mâl Oldu ?

Lisans ücretleri ve 8 ay için yaşamsal tüm masraflar. Kısacası bu perspektiften bakarsanız ucuz değil.

21) Manuganu Özel Yaşamınızı Kısıtlıyor Mu ?

Kolay olmayan bir işle uğraşmak, belirli bir özveriyi beraberinde getiriyor. Yoksa iki taraftan da mutsuz ayrılabilirsiniz. Benim için bir şeyler üretmek, yaşamaya devam ettiğimin bir göstergesi. Çalışmak, tatil olmayan zamanlarda yapılan sıkıcı bir uğraş değil benim için. Bu yüzden hayatım iki tarafı da besliyor.

22) Ne Türk Oyuncuları Sever Ne Türk Oyuncuları Sevmezsiniz ?

Benim oyunumu oynayanları sever, oynamayanları sevmem :) Şaka bir yana oyun oynayan herkesi severim. Kendilerine eğlenceli vakit geçirebilecek oyunları bulan kişiler oyunları değerlendirirken de belirli kriterlere sahip olmaya başlıyorlar. Aksi halde, bir görevmiş gibi oyun oynayan veya sadece belirli oyun türlerini saplantı derecesinde seven kişilerden yorum almak zorlaşıyor. Bunun kendime olan yansıması da  şöyle. Bazen Manuganu’yu çok büyük dünya devi oyun stüdyolarının yaptıkları ile bir tutup, oyunu küçümsüyorlar. Kendilerine izah etmeye çalışsam da bu iki ürünü bir tutup değerlendirebiliyorlar.

23) Son Olarak Sözü Size Bırakalım :)  

Konuşmak istediğim konular hakkında bir şeyler söyleme fırsatı verdiğiniz için bir kez daha teşekkür ederim.

Öncelikle Röportajımızı Okuduğunuz İçin Siz Değerli Takipçilerimize Daha Sonra Bizi Kırmadığı İçin Alper Sarıkaya’ya Canı Gönülden Teşekkürlerimizi İletiyoruz.Alper Sarıkaya’ya Yeni Projesinde Başarılar Diliyoruz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir