Google’dan Leonhard Euler’a Özel Doodle

Malum Google  her özel güne ve her önemli kişilere özel hazırlanan Doodle’lar yapmaya devam ediyor. Bazı kişiler bu tasarlanan görsellere Logo diyebilirler yanlış değil fakat Google bu tasarımlarına Doodle adını veriyor.

Bu tasarımlar son zamanlarda oldukça jenerik olmaya başladı. Yani artık tasarımlarla oynayabiliyorsunuz. Tasarımlar zevkli hale getirilirken biraz da gelişiyor tabii ki.

Neyse lafı uzatmadan Google‘nin bugünkü Doodle’sini anlatalım.

Bugün Leonhard Eulor’un 306. doğum günü şerefine aşağıda gördüğünüz Doodle hazırlandı. Doodle de ortada duran çemberleri hareket ettirebiliyorsunuz.  Bu özellik biraz eğlendirse de bir süre sonra sıkıyor normal olarak.

Peki Kimdir Bu  Leonhard Eulor ?

18. yüzyıl’ın ın en önemli ve tüm zamanların önde gelen matematikçilerinden biri kabul edilmektedir. En üretken matematikçilerden biri olarak çalışmalarının bütünü 70 cildi aşmaktadır. Euler pek çok yeni kavram geliştirmiş, basit aritmetikten sayılar teorisi ve topolojiye kadar farklı alanlarda uzun süre kabul gören birçok teorem ispatlamıştır. Bu çalışmaları esnasında, günümüzde kullanılan modern matematik terminolojisinin yaratıcısı olmuş fonksiyon kavramı ve onun yazımını tanımlamıştır (yaptığı bu çalışma için verilebilecek örneklerden bazıları trigonometrik fonksiyonlar için yaptığı sincos ve tantanımlamalarıdır).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir