Google’dan Dünya Günü Doodlesı

Bugün 22 Nisan 2013 Pazartesi ve Dünya çapında Bugün Dünya Günü olarak kutlanıyor. Google amcada bugüne özel Doodle yapmayı ihmal etmemiş ve aşağıda da görmüş olduğunuz Doodle’yı ortaya koymuş. Yine Dünya Günü içinde hareketli bir Doodle tercih edilmiş.

Dünya Günü logosunu  bayağı kurcaladık ve hoşumuza gitti. Çünkü her yerinden bir şey fışkırıyor .Gerçekten bizce kaçırılmadan iyice oynamanın faydası var.Gerçi Google zarar edecek ama olsun o kadar da  🙂

Dünya Günü Hakkında Genel Bir Bilgi

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir