Android Telefonunuz İle Ne Kadar Wifi Kullandığınızı Öğrenin

Malum gün geçtikçe Android telefonlar yaygınlaşıyor. Android telefonlar yaygınlaşırken İnternet kullanan sayısı da gitgide artıyor. Çoğu kişi İnternet olmadan yapamaz ama Akıllı telefona sahip kullanıcılar İnternetsiz yaşayamazlar. Çünkü Akıllı telefonların can yiyeceği İnternettir. Bu yüzden çoğu telefon sahibi evine bir kablosuz ağ almıştır ve bu ağ üzerinden İnternete bağlanıp çeşitli uygulamaları indirip kullanır.

Günümüzde her ne kadar çoğu İnternet abonelerinin İnternetleri kısıtlı olmasına rağmen bazı kullanıcılar sınırsız İnternetin keyfini sürüyor. Kısıtlı yani kotalı interneti olan kullanıcılar ise kota derdiyle baş başa kalıyor. Akıllı telefonlar ile  Wi-fi bağlantısı yaptığınız zaman GB’larca veri kullanabilirsiniz. Çünkü uygulama indir İnternette gezin derken bir de İnternetiniz kotalıysa yandınız demektir. Bizler bu yazımızda sizler için Akıllı Telefon üzerinden ne kadar Wi-wi kullanmışsınız ona bakmayı göstereceğiz. Bu yol ile kotalı İnternetinizde kotayı geçmeden telefondan Wi-fi yi kapatabilir keyfinize bakabilirsiniz.

Çoğu Android kullanıcısı bilir fakat biz bilmeyenler için anlatmak istedik.

Öncelikle Android telefonunuzun Ayarlar bölümüne girmelisiniz. Ayarlar bölümünü Menüden veya Uygulama tepsisinden bulabilirsiniz. Daha sonra Ayarlar bölümünden Veri Kullanımı bölümüne girmelisiniz. Resim 1 de yapmanız gereken gösterilmiştir. Şimdi Resim 2 ye bakınız.

Daha sonra karşınıza Operatörünüzün İnterneti ile ne kadar veri harcadığınızı gösteren bir grafik çıkacaktır.  Bu grafik Wi-fi yi göstermemektedir. Biz ne kadar Wi-fi kullandığımızı öğrenmek istediğimiz için  Seçenekler tuşuna basıp “Kablosuz kullanımını göster” seçeneğini seçiyoruz. Yandaki resimde de gösterilmiştir.

“Kablosuz kullanımını göster” seçeneğini seçtikten sonra MOBİL yazısının yanında KABLOSUZ bölümü aktif oluyor. Hemen o bölüme dokunup Wi-fi grafiğini açıyoruz.

Yandaki resimde gösterilmiştir.

Her şey tamam. Artık ne kadar Wifi kullandığımızı istatistik ve ayrıntı ile görebileceğiz. Mesela yukarıdaki resimde biz 13-20 haziran arasında 1.84 GB Wifi İnternet kullanmışız. Ve İstatistik sayfasını biraz aşağı indirdiğimizde ise hangi uygulamaların İnternet kullandığını görebiliyoruz. Biz Youtube’de bayağı bir veri kullanmışız  🙂

İşte bu kadar. Artık sizlerde hiçbir uygulama indirmeden ne kadar veri harcadığınızı görebileceksiniz. Unutmayın bu anlatım telefonlara göre değişiklik gösterebilir ve bu istatistik tam olarak göstermeyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir