Neler oluyor Teknofis? Bu site ne halde böyle? Hadi dinliyorum anlat çabuk!

Teknofis – Güncel Teknoloji Haberleri - Güncel Teknoloji Haberleri ve İşinize Yarayabilecek İpuçları

hosting-kucuk

Hosting Ve Alan Adı İle İlgili Merak Ettikleriniz

6 sene önce yayınlanan bu yazı tarafından Bilgi Arşivi kategorisine eklenmiş.

hosting-icerik

Tahmin ediyorum ki kafanızda hosting ve domainle ilgili birçok soru var.Bunlara cevap arıyorsunuz ama bir türlü bulamıyorsunuz.Sizlerin sorularınıza cevap vereceğine inandığımız bir makale hazırladık.Bu makalede hosting ve domainle ilgili birçok bilgiye ulaşabileceksiniz.Şimdi Geçelim Soru Cevaplara.

1) Domain Nedir ?

Alan adı, bir web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı ugurlukalem.blogspot.com dur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

2 Hosting Nedir ?

Hosting , bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu , bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

3) Domain Ve Hosting Alabilmek İçin Yaş Sınır Var Mıdır ?

Domain ve Hosting almak için hiçbir yaş sınırı yoktur.İster 10 yaşında ister 70 yaşında olun yinede Domain ve Hosting alabilirsiniz.

4) Neden TC Kimlik Ve Adres İsteniyor ?

Firmaların TC kimlik istemelerindeki neden aslında yasal bir zorunluluk olması.Hosting ve Domain  alan kişinin bilgilerinin Hosting firmasında bulunması bir yasa zorunluluğudur. Adrese gelecek olursak adreste Domain veya Hosting aldığınız firmanın size fatura göndermesi için gereklidir.Yani firma verdiği hizmeti belgelemek istediği için gereklidir.Ama bu fatura alma zorunluluğunuz yoktur.

5) Her Firmaya TC Kimlik Ve Adres Verebilir miyim ?

Sadece çok güvendiğiniz firmalara TC kimliğinizi ve adresinizi verin.Eğer güvenli olmayan bir firmaya TC kimliğinizi verirseniz ileride başınıza olmadık işler açılır.Mesela üzerinize kayıtlı bir holding bile çıkabilir.Bu yüzden internet ortamında Babanıza bile TC kimliğinizi vermeyin.

6) Domain Ve Hostingi Hangi Firmadan Almalıyım ?

Domain Veya Hosting alacağınız firma kesinlikle seçkin bir firma olmalıdır.Benim önereceklerimi soracak olursanız firma duyulmuş olmalıdır. Mesela TurkHost, İsimtescil, İHS, Go Daddy  gibi firmaları öneririm.

7) Ödeme Yöntemleri Nelerdir ?

Ödeme yöntemleri şirketlere göre değişmektedir.Mesela bir firma Garanti bankasını tercih ederken diğer firma Paypalı tercih edebilir.

8) Site Kurmak İçin Hosting Ve Domain Almak Zorunda mıyım ?

Eğer şirketiniz için bir site kuracaksanız evet gereklidir.Veya kendiniz için kişisel bir site açacaksanız bunu Bloggerdanda yapabilirsiniz.Alıp almamak tamamen size bağlıdır.

9) Hosting Ve Domaini Birlikte Almak Zorunda mıyım ?

Eğer WordPress , Joomla kullanacaksanız evet zorundasınız.Ama Blogger’a yönlendirme yapacaksınız hayır zorunda değilsiniz.

10) Hosting Ve Domainle İlgili Başka Sorularıma Nereden Cevap Bulabilirim ?

Hosting Ve Domainle ilgili sorularınıza satın aldığınız firma ile iletişime geçerek veya normal bir firma ile satış danışmanı bölümünden iletişime geçerek cevap bulabilirsiniz.

Buraya herhangi bir yazı veya link gelebilir.

Bu yazılara da göz atmak ister misiniz?

A man poses with a magnifier in front of a Facebook logo on display in this illustration taken in Sarajevo, Bosnia and Herzegovina, December 16, 2015.   REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo   GLOBAL BUSINESS WEEK AHEAD PACKAGE - SEARCH "BUSINESS WEEK AHEAD JULY 25" FOR ALL IMAGES - RTSJGEL
Facebook Video Konferans Yayında!
Facebook’a Yeni Güncelleme Facebook‘un mesaj gönderme uygulaması olan Messenger‘a, birden fazla kişiyle aynı anda görüntülü...
management-information-system-mis-provides-organizations-require-to-manage-themselves-efficiently-effectively-45574142
Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir? Ne Değildir?
Bartın Üniversitesi 2.sınıf Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi olarak sizleri bu bölüm hakkında bilgilendirmek istiyorum.  Bir çok...
2 sene önce yayınlandı.
neler-oluyor-kucuk
Neler oluyor Teknofis? Bu site ne halde böyle? Hadi dinliyorum ...
Merhaba dostlarım. Yıllar sonra tekrar birlikte olmamızın mutluluğunu yaşıyorum. Evet, sizde biliyorsunuz ki bir süredir...
2 sene önce yayınlandı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?